Fransa ile İslam ülkeleri arasındaki ticaret değişimi 100 milyar doları aştı (rapor)

Son dönemde İslam karşıtı duruşunda ısrar eden Fransa ile İslam ülkeleri arasındaki ticaret hacmi yıllık 100 milyar doları aşıyor.

28.10.2020

Www.shwiesh.com

İslam ülkeleri Fransız dış ticaretinde önemli bir yere sahip
Türkiye, 2019 yılında Fransa’dan ithalat yapılacak en önemli İslam ülkelerinden biri
Fransa topraklarında İslami tesislere yönelik baskıyı kaldırdı

Son dönemde İslam karşıtı duruşunda ısrar eden Fransa ile İslam ülkeleri arasındaki ticaret hacmi yıllık 100 milyar doları aşıyor.

Anadolu Ajansı muhabirinin istatistik kurumlarından topladığı bilgilere ve dış ticaret verilerine göre Fransız dış ticaretinde İslam ülkeleri önemli bir yere sahip.

2019 yılında Fransız ihracatının dünya ülkelerine yaptığı ihracat 555 milyar dolara, ithalatı ise 88 milyar dolar açıkla 638 milyar dolara ulaştı.

Ve son zamanlarda, Arap ve İslam ülkelerinden, Hz.Muhammed’in (PBUH) ikincisi tarafından yayınlanan saldırgan karikatürler ve ardından Fransa merkezli İslami tesisler üzerindeki baskılar karşısında Fransız ürünlerini boykot etme çağrıları arttı.

WordPress.com. http://www.shwiesh.com

Fransız ürünlerini boykot kampanyaları uygulamaya başlayan ülkeler arasında Kuveyt, Türkiye, Ürdün, Filistin, Suudi Arabistan, Mısır, Irak ve daha birçok ülke bulunuyor.

** Makine ve havacılık endüstrileri

Makine ihracatı, Fransa’nın yurt dışı toplam ihracat değerinin yüzde 12’sini oluştururken, havacılık sektörünün ihracatı toplam ihracatın yüzde 9,6’sını oluşturdu.

Geri kalan sektörlerin ihracatı, taşımacılık sektöründe yüzde 9,5 ile toplam ihracat değerinden gelirken, teçhizat ve teçhizat sektörü yüzde 7,8, ilaç yüzde 6,4, plastik yüzde 3,8, parfüm ve kozmetik yüzde 3,6 ve içecekler yüzde 3,5 oldu.

Fransa’nın makine ve bilgisayar ithalatı, ülkenin toplam ithalatının yüzde 13,1’ini oluştururken, ulaştırma sektörünün ithalatı yüzde 11,5, akaryakıt yüzde 10,3, ekipman ve yüzde 3,9 ilaç oldu.

Www.shwiesh.com

fazla oku

Www.shwiesh.com
  • İslam ülkeleri ile ticaret Fransızların 2019 yılında İslam ülkelerine ihracatı yaklaşık 45,8 milyar dolar olurken, bu ülkelerden yaptığı ithalat ise 12,2 milyar dolar açıkla 58 milyar dolar oldu. O dönemde Fransa’dan İslam ülkelerinin ithalatının çoğu makineler ve gaz türbinleri (gaz türbinleri), hava endüstrisi ürünleri, otomobil parçaları, arabalar, traktörler, demir-çelik, elektronik ve elektrikli teçhizat ve ilaçlardı.
Www.shwiesh.com

أما فرنسا، استوردت من الدول الإسلامية خلال الفترة المذكورة النفط الخام، والغاز الطبيعي، والزيوت المعدنية، والسيارات، وقطع غيار السيارات، وأجهزة استقبال البث، وأجهزة التدفئة الكهربائية، والكابلات، والملابس، والخضروات والفواكه، والمكسرات.

وتعد تركيا، من أكثر الدول الإسلامية استيراداً من فرنسا خلال الفترة المذكورة.

وبلغت قيمة الصادرات الفرنسية إلى تركيا 6.6 مليارات دولار؛ تنوعت بين ماكينات وسيارات وقطع غيار سيارات، وجرارات ومنتجات الحديد والصلب، والمعدات الكهربائية والإلكترونية، وأدوية ومنتجات الصناعات الدفاعية.

وبلغت قيمة الصادرات الفرنسية إلى الجزائر خلال 2019، نحو 5.5 مليارات دولار. وشكلت الماكينات والمواسير وتوربينات الغاز والسيارات والأجهزة الكهربائية والحبوب مثل القمح، أغلب الواردات الجزائرية من فرنسا.

واستورد المغرب من فرنسا محركات تيربو ومضخات وماكينات وتوربينات غاز، ودوائر كهربائية وقطع غيار سيارات ومنتجات صناعات جوية، وقمح وشعير؛ إذ بلغت قيمة واردات المغرب من فرنسا 5.3 مليارات دولار.

كما استوردت قطر من فرنسا منتجات صناعات جوية، ومعدات كهربائية وإلكترونية، وماكينات، وحديد وصلب، ومستحضرات تجميل وأحجار كريمة، بقيمة 4.3 مليارات دولار.

وبلغت صادرات فرنسا من المعدات الكهربائية والزيوت المعدنية والبلاستيك لتونس 3.74 مليارات دولار خلال الفترة المذكورة.

وجاءت الصادرات الفرنسية لبعض الدول الإسلامية الأخرى، بواقع 3.67 مليارات دولار للإمارات العربية المتحدة، والسعودية 3.34 مليارات دولار، ومصر 2.58 مليار دولار، وإندونيسيا 1.75 مليار دولار.

وبلغت صادرات فرنسا لماليزيا 1.68 مليار دولار، والسنغال 1.2 مليار دولار، ونيجيريا 657 مليون دولار، ولبنان 627 مليون دولار، والكويت 589 مليون دولار، وسلطنة عمان 474 مليون دولار، وكازاخستان 474 مليون دولار.

بينما بلغت صادرات فرنسا للبحرين 471 مليون دولار خلال 2019، والعراق 464 مليون دولار، وباكستان 443 مليون دولار، وإيران 420 مليون دولار، ومالي 374 مليون دولار، وبنغلاديش 295 مليون دولار، والأردن 237 مليون دولار.

فيما بلغت واردات ليبيا من فرنسا 210 ملايين دولار، وأذربيجان 160 مليون دولار، وأوزبكستان 150 مليون دولار، وتركمانستان 112 مليون دولار، والبوسنة والهرسك 98 مليون دولار.

أما تشاد، فقد بلغت وارداتها من فرنسا 97 مليون دولار، والسودان 86 مليون دولار، وسوريا 52 مليون دولار، وقيرغيزستان 32 مليون دولار، وأفغانستان 26 مليون دولار.

Fransa ise söz konusu dönemde İslam ülkelerinden ham petrol, doğalgaz, madeni yağlar, arabalar, otomobil parçaları, yayın alıcıları, elektrikli ısıtma cihazları, kablolar, giysiler, sebzeler, meyveler ve kuruyemiş ithal etti.

Türkiye, söz konusu dönemde Fransa’dan ithalat yapılan en Müslüman ülkelerden biridir.

Fransa’nın Türkiye’ye ihracatının değeri 6,6 milyar dolar oldu. Makineler, arabalar, otomobil parçaları, traktörler, demir ve çelik ürünler, elektrikli ve elektronik cihazlar, ilaç ve savunma sanayi ürünleri arasında çeşitlilik gösteriyordu.

2019 yılında Cezayir’e Fransız ihracatının değeri yaklaşık 5,5 milyar dolardı. Cezayir’in Fransa’dan yaptığı ithalatın çoğunluğunu makineler, borular, gaz türbinleri, arabalar, elektrikli aletler ve buğday gibi tahıllar oluşturuyordu.

Fas, Fransa’dan turbo motorlar, pompalar, makineler, gaz türbinleri, elektrik devreleri, otomobil parçaları, havacılık ürünleri, buğday ve arpa ithal etti. Fas’ın Fransa’dan ithalatı 5,3 milyar dolar oldu.

Katar ayrıca 4,3 milyar dolar değerinde Fransa’dan havacılık ürünleri, elektrikli ve elektronik cihazlar, makine, demir-çelik, kozmetik ve değerli taşlar ithal etti.

Fransa’nın Tunus’a elektrikli teçhizat, madeni yağ ve plastik ihracatı söz konusu dönemde 3,74 milyar dolara ulaştı.

Fransa’nın diğer bazı İslam ülkelerine ihracatı, Birleşik Arap Emirlikleri’ne 3,67 milyar dolar, Suudi Arabistan’a 3,34 milyar, Mısır’a 2,58 milyar ve Endonezya’ya 1,75 milyar dolar oldu.

Fransa’nın Malezya’ya ihracatı 1,68 milyar dolar, Senegal 1,2 milyar dolar, Nijerya 657 milyon dolar, Lübnan 627 milyon, Kuveyt 589 milyon dolar, Umman Sultanlığı 474 milyon dolar ve Kazakistan 474 milyon dolar oldu.

Fransa’nın Bahreyn’e ihracatı 2019’da 471 milyon dolar, Irak 464 milyon dolar, Pakistan 443 milyon dolar, İran 420 milyon dolar, Mali 374 milyon dolar, Bangladeş 295 milyon dolar ve Ürdün 237 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Libya’nın Fransa’dan yaptığı ithalat 210 milyon dolar, Azerbaycan 160 milyon dolar, Özbekistan 150 milyon dolar, Türkmenistan 112 milyon dolar ve Bosna Hersek 98 milyon dolar oldu.

Çad ise Fransa’dan 97 milyon dolar, Sudan 86 milyon dolar, Suriye 52 milyon dolar, Kırgızistan 32 milyon dolar ve Afganistan’dan 26 milyon dolar ithal etti.

Www.shwiesh.com

** Fransız ithalatı

Otomobil ürünleri, otomobil ve motor parçaları, otobüsler ve toplu taşıma araçları, traktörler, gaz türbinleri, buzdolapları ve dondurucular, su pompaları ve diğerlerinde Fransa’nın 2019 yılında Türkiye’den ithalatı yaklaşık 9,8 milyar dolar oldu.

Ayrıca Suudi Arabistan’dan 7,5 milyar dolar değerinde ham petrol ve madeni yağ ithal etti. Fas’tan 6,3 milyar dolar değerinde otomobil, kablo, elektrik bağlantı ürünleri, sebze, meyve ve giysi ithal etti.

Tunus 5 milyar dolar değerinde kablo, telefon, TV alıcıları, ölçüm cihazları ve madeni yağlar ithal ederken; Cezayir’de ise 4,7 milyar dolar değerinde doğal gaz, çeşitli yağlar, kimyasallar ve gübre var.

Fransa’nın ithalatı diğer bazı İslam ülkelerinden 4,4 milyar dolar ile Nijerya, Kazakistan 3,55 milyar dolar, Bangladeş 3,3 milyar dolar, Malezya 2,6 milyar dolar ve Endonezya 2,1 milyar dolar ile geldi.

BAE ise Fransa’ya 1,72 milyar, Libya 1,6 milyar, Pakistan 1 milyar, Irak 1 milyar, Mısır 815 milyon, Katar 760 milyon, Azerbaycan 713 milyon ve Bahreyn 285 milyon dolarlık ihracat yaptı.

Kuveyt’in Fransa’ya ihracatının değeri 240 milyon dolar, Bosna Hersek 174 milyon dolar, Umman Sultanlığı 117 milyon, Lübnan 69 milyon, Sudan 53 milyon, İran 52 milyon ve Ürdün 29 milyon dolar olarak gerçekleşti.

** Krizin nedeni

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Müslümanları ve İslami kurumları hedef alan yönetimiyle, birçok Fransız şehrinde İslam karşıtı uygulamalar başladı.

Geçtiğimiz hafta, Paris’in bir banliyösünde kafası kesilen bir öğretmene saygı duruşunda bulunmak üzere Montbay ve Toulouse şehirlerindeki hükümet kurumlarının duvarlarında, geçen hafta Hz.Muhammed’e hakaret eden, Allah onu kutsasın ve ona huzur versin, Charlie Hebdo hiciv dergisi tarafından yayınlanan karikatürler sergilendi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, kendisine yaptığı açıklamalarda, Hz.Muhammed’in saldırgan görüntülerini yayınlamaktan vazgeçmeyeceklerini söyledi. Bunu Fransa’daki Müslüman derneklerin ve sivil toplum kuruluşlarının baskınlarının ve baskısının yoğunlaştırılması izledi.

19 Ekim’de Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanen, bir camiyi ve İslamofobi ile Mücadele Derneği de dahil olmak üzere birçok İslami sivil toplum dernek ve kurumunu kapatacaklarını açıkladı.

Fransa’nın İslam karşıtı tutumu nedeniyle İslam ülkelerinde Fransız ürünlerini boykot etme çağrıları başladı.

Www.shwiesh.com

اكتب تعليقًا

إملأ الحقول أدناه بالمعلومات المناسبة أو إضغط على إحدى الأيقونات لتسجيل الدخول:

شعار ووردبريس.كوم

أنت تعلق بإستخدام حساب WordPress.com. تسجيل خروج   /  تغيير )

Google photo

أنت تعلق بإستخدام حساب Google. تسجيل خروج   /  تغيير )

صورة تويتر

أنت تعلق بإستخدام حساب Twitter. تسجيل خروج   /  تغيير )

Facebook photo

أنت تعلق بإستخدام حساب Facebook. تسجيل خروج   /  تغيير )

Connecting to %s