A memorandum to the League of Arab States about the attempts of some members to float Assad, and restore the relationship with him at the expense of the Syrian people

Arap Devletleri Ligi’ne bazı üyelerin Esad’ı devirme ve Suriye halkı pahasına onunla ilişkiyi yeniden kurma girişimleri hakkında bir muhtıra

مذكرة إلى جامعة الدول العربية حول محاولات بعض الأعضاء تعويم الأسد، و إعادة العلاقة معه على حساب الشعب السوري

Honorable Secretary-General of the League of Arab States,
After Greetings

We are certain that the catastrophic conditions that Syria is going through, and the pains, wounds, massacres, genocide, displacement and unprecedented brutality our people have suffered to date, were the result of the organized and systematic crime practiced by the Assad regime and its Iranian and Russian partner.

Despite all the criminality of this tripartite aggression that has descended upon our people, the pain and wounds of this great people are almost greater and deeper every time it discovers that there are brothers and sisters who stand by this aggression, secretly and publicly, unaware of all the crimes committed against them (the injustice of the relatives is more severe opposing…)

His Excellency the Secretary-General of the Arab League;

The illegitimate Assad regime’s use of all kinds of internationally prohibited weapons against the Syrian people, including chemical weapons, and its refusal to comply with the resolutions of your university and international resolutions, makes it a rogue regime that requires trial for war crimes and genocide and the need to officially drop its legitimacy, not allowing some of your members to try to restore its legitimacy. Which he lost since the start of the popular revolution against him in early 2011.

We remind you, Your Excellency, of some Arab League resolutions issued in the Syrian issue, which neither Assad nor his regime has accepted to abide by or implement any of them so far;

1- Resolution 7446 dated 12/2/2012, especially paragraphs 1/A- 5-6-10..And before it Resolution 7435 A.D.G dated 10/16/2011, and Resolution 7444 dated 22/1/2011… and Resolution 7445 d.g.m. dated 22/1/2012..

2- Resolution No. 554 (23) dated 29/3/2012

2- Resolution No. 623 / D.p. (26) issued on March 29, 2012 in Cairo.

3- Resolution No. / 580 / D.P. (24) in Doha on 3/26/2013

4- Resolution No. / 600 / d.p. (25) in Kuwait on 3/26/2014

5- Resolution No. /7572/ issued on 12/11/2012.

-7651/6/d. NS. P issued on August 27, 2013, which includes providing all forms of support required for the Syrian people;

All of these decisions stipulated the right of the Syrian people to freedom and dignity, and condemned the crimes committed by the Syrian regime against the Syrians, and that was since you formed the Arab Observer Mission; And your support for the mission of the UN envoys, Mr. Kofi Annan and Lakhdar Brahimi in its mission; as well as your support for the Geneva 1 and Geneva 2 conferences; your freezing of the Syrian regime’s membership in the university; And you were given a seat in Syria for the forces of the revolution and the opposition…
Leading to the issuance of international resolutions that have been rejected by that rogue regime so far, the most important of which are international resolutions: (2118, 2209, 2235, 2254).

His Excellency the Secretary-General of the League of Arab States;
The Syrian people demand your excellency to abide by the decisions of the League of Arab States and to circulate them to all members due to the need to adhere to their limitations and the contents of the decisions taken on the Syrian issue. We hope to take the following steps:

1- Urging all Arab member states to activate the decisions of the Arab League to keep their relations with the criminal Assad regime, and to call on all Arab brothers who are trying to restore their relationship with it to return from this irresponsible option, and stop all forms of normalization with this fascist regime.

2- Your Excellency, directing an invitation to our Arab brothers, kings, presidents and princes, to assume their responsibilities towards the continuous Russian and Iranian crimes that the Syrian people are subjected to, and to stop all forms of demographic change and naturalization that Assad grants to the Iranians and their sectarian militias and to resettle them in Syria without any right as an alternative to the people of the country from the Syrians.

3- Work and move seriously to issue a binding international resolution to expel all Iranian, Lebanese, Iraqi and Afghan militias from Syria, and hold the governments of these countries responsible for the continuation of these militias on Syrian territory, and the continuation of their crimes against the Syrian people.

4- Working to invite the United Nations General Assembly to hold a meeting under the title “Uniting for Peace” to study the crimes and grave violations committed by the Assad regime, Russia and Iran, as well as the urgent humanitarian situation in Syria, and to approve the measures required for a ceasefire and an end to the Syrian tragedy A resolution in the United Nations General Assembly that meets the legitimate aspirations of the Syrian people, achieves their demands for freedom, justice and the political transition of power and ends their suffering that has been going on for more than 10 years and to this day, includes the entry of urgent humanitarian aid to all afflicted civilians in Syria, in implementation of the principle of “Union for Peace” Previously issued by the United Nations General Assembly in November of 1950, No. 377, which stipulated the need for the United Nations General Assembly to assume its responsibilities in protecting international peace and security, even if the use of military force was necessary.

5- Work to form a temporary Syrian executive body by a decision of the United Nations General Assembly, until the Syrian people are able to choose their legitimate representatives according to free and democratic elections supervised by the United Nations in full and direct cooperation with you.

And Yours sincerely

10-1-2021

Syrian Human Rights Association in Istanbul.

Arap Devletleri Ligi Sayın Genel Sekreteri,
Selamlar

Suriye’nin içinde bulunduğu feci koşulların ve halkımızın bugüne kadar maruz kaldığı acılar, yaralar, katliamlar, soykırım, yerinden edilme ve benzeri görülmemiş vahşetlerin Esad rejimi ve İran’ın uyguladığı organize ve sistematik suçun sonucu olduğundan eminiz. ve Rus ortağı.

Halkımızın üzerine çöken bu üçlü saldırganlığın tüm suç boyutuna rağmen, bu büyük insanın acısı ve yaraları, gizlice ve alenen farkında olmadan bu saldırganlığın arkasında duran kardeşler olduğunu her keşfettiğinde, neredeyse daha büyük ve daha derindir. kendilerine karşı işlenen tüm suçlar (akrabaların adaletsizliğine karşı daha şiddetlidir…)

Arap Birliği Genel Sekreteri Ekselansları;

Meşru olmayan Esad rejiminin Suriye halkına karşı kimyasal dahil her türlü uluslararası yasaklanmış silahı kullanması, üniversitenizin kararlarına ve uluslararası kararlara uymayı reddetmesi, onu savaş suçlarından yargılanmayı hak eden haydut bir rejim haline getiriyor. ve soykırım ve meşruiyetini resmi olarak düşürme ihtiyacı, bazı üyelerinizin meşruiyetini geri getirmeye çalışmasına izin vermemek.

Ekselansları, Suriye konusunda ne Esad’ın ne de rejiminin uymayı kabul etmediği ve bugüne kadar hiçbirini uygulamayı kabul etmediği Arap Birliği kararlarını size hatırlatıyoruz;

1- 12/2/2012 tarihli 7446 sayılı Karar, özellikle 1/A- 5-6-10 bentleri.. Ve ondan önceki 10/16/2011 tarihli M.D. 01/22/2012 tarihli dgm..

2- 29/3/2012 tarih ve 554 (23) sayılı Karar

2- 29 Mart 2012 tarihinde Kahire’de yayınlanan 623 / D.P. (26) sayılı Karar.

3- Karar No. / 580 / D.P. (24) Doha’da 26/03/2013

4- 26/03/2014 tarihinde Kuveyt’te / 600 / d.p. (25) sayılı Karar

5- 12/11/2012 tarihinde yayınlanan /7572/ sayılı Karar.

-7651/6/d. NS. 27 Ağustos 2013 tarihinde yayınlanan ve Suriye halkı için gereken her türlü desteğin sağlanmasını içeren P;

Tüm bu kararlar, Suriye halkının özgürlük ve haysiyet hakkını şart koşuyor ve Suriye rejiminin Suriyelilere karşı işlediği suçları kınadı ve bu, Arap Gözlem Misyonu’nu kurduğunuz andan itibaren; Ve BM elçileri Bay Kofi Annan ve Lakhdar Brahimi’nin misyonuna desteğiniz; Cenevre 1 ve Cenevre 2 konferanslarına verdiğiniz desteğin yanı sıra; Suriye rejiminin üniversite üyeliğini dondurmanız; Ve size Suriye’de devrim güçleri ve muhalefet için bir koltuk verildi…
Bu haydut rejim tarafından şimdiye kadar reddedilen uluslararası kararların yayınlanmasına öncülük ediyor, bunların en önemlileri uluslararası kararlar: (2118, 2209, 2235, 2254).

Arap Devletleri Ligi Genel Sekreteri Ekselansları;
Suriye halkı, Suriye konusunda alınan kararların içeriği ve sınırlarına uyma ihtiyacından dolayı Arap Devletleri Ligi kararlarına uymanızı ve tüm üyelere yaymanızı Ekselanslarınızdan talep etmektedir. aşağıdaki adımlar:

1-Bütün Arap üye devletlerini, cani Esad rejimiyle ilişkilerini sürdürmek için Arap Birliği kararlarını harekete geçirmeye ve onunla ilişkilerini yeniden kurmaya çalışan tüm Arap kardeşlerini bu sorumsuz seçenekten dönmeye ve durmaya çağırıyor. bu faşist rejimle her türlü normalleşme.

2- Ekselansları, Arap kardeşlerimize, krallarımıza, devlet başkanlarımıza ve prenslerimize, Suriye halkının maruz kaldığı sürekli Rus ve İran suçlarına karşı sorumluluklarını üstlenmeleri ve Esad’ın her türlü demografik değişimi ve vatandaşlığa alınmasını durdurmaya davet ediyoruz. İranlılara ve onların mezhepçi milislerine, Suriyelilerden ülke halkına alternatif olarak herhangi bir hak olmaksızın Suriye’ye yerleştirmek.

3- Tüm İranlı, Lübnanlı, Iraklı ve Afgan milisleri Suriye’den çıkarmak için bağlayıcı bir uluslararası karar çıkarmak ve bu milislerin Suriye topraklarında devam etmesinden ve bu milislerin devamından bu ülkelerin hükümetlerini sorumlu tutmak için ciddi bir şekilde çalışın ve hareket edin. Suriye halkına karşı suçlar.

4- Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nu, Esed rejimi, Rusya ve İran’ın işlediği suçlar ve ağır ihlaller ile Suriye’deki acil insani durumu incelemek üzere “Barış İçin Birleşme” başlığı altında bir toplantıya davet etmeye çalışmak, ateşkes ve Suriye trajedisinin sona ermesi için gerekli önlemleri onaylamak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Suriye halkının meşru isteklerini karşılayan, özgürlük, adalet ve siyasi iktidar geçişi taleplerini gerçekleştiren ve acılarına son veren bir karar 10 yılı aşkın süredir devam eden anlaşma, daha önce Kasım ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından yayınlanan “Barış İçin Birlik” ilkesinin uygulanmasıyla Suriye’deki tüm etkilenen sivillere acil insani yardımın girişini içeriyor. 1950, No. 377, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun, askeri güç kullanılması gerekli olsa bile, uluslararası barış ve güvenliği koruma sorumluluğunu üstlenmesini şart koşmuştur.

5- Suriye halkı, sizinle tam ve doğrudan işbirliği içinde, Birleşmiş Milletler gözetiminde özgür ve demokratik seçimlere göre meşru temsilcilerini seçebilecek duruma gelinceye kadar, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararıyla geçici bir Suriye yürütme organı oluşturmak için çalışın.

En derin saygılarımla kabülünü buyrun

10-1-2021

İstanbul’da Suriye İnsan Hakları Derneği.

معالي السيد الأمين العام لجامعة الدول العربية الموقر
تحية طيبة وبعد

يقيناً منّا أن ما تمر به سورية من أوضاع كارثية، وما عاناه شعبنا حتى اليوم من الآلام والجراح والمجازر والإبادة الجماعية والتهجير والتوحش الغير مسبوق، كان نتيجة الإجرام المنظم والممنهج الذي مارسه نظام الأسد وشريكه الإيراني والروسي.

ورغم كل ما نزل على شعبنا من إجرام هذا العدوان الثلاثي ، إلا أن آلام وجراح هذا الشعب العظيم تكاد تكون أكبر وأعمق في كل مرة يكتشف فيها بأن هناك أشقاء وإخوة له يقفون بجانب هذا العدوان سراً وعلانية غير آبهين بكل الجرائم المرتكبة عليهم (فظلم ذوي القربى أشد مضاضة…)

معالي الأمين العام للجامعة العربية؛

إن استخدام نظام الأسد الفاقد للشرعية كافة أنواع الأسلحة المحرمة دولياً ضد الشعب السوري، بما في ذلك الأسلحة الكيماوية ورفضه الانصياع لقرارات جامعتكم وللقرارات الدولية، يجعله نظاماً مارقاً تستوجب محاكمته عن جرائم الحرب والإبادة الجماعية وضرورة إسقاط شرعيته رسمياً، لا السماح لبعض الأعضاء لديكم بمحاولات استعادة شرعيته التي فقدها منذ انطلاقة الثورة الشعبية عليه بدايات 2011

ونذكر معاليكم ببعض قرارات جامعة الدول العربية الصادرة بالقضية السورية، والتي لم يقبل الأسد ولا نظامه الالتزام بها أو تطبيق أي منها حتى الأن؛

1- القرار 7446 تاريخ 12/2/2012 لا سيما الفقرات /1/أ- 5- 6-10.. ومن قبله القرار 7435ع.د.غ تاريخ 16/10/2011،والقرار 7444تاريخ 22/1/2011….والقرار 7445د.غ.ع.م تاريخ 22/1/2012..

2-القرار رقم 554 (23)بتاريخ 29/3/2012

2- القرار رقم 623/د.ع(26)الصادر بتاريخ 29/3/2012 في القاهرة.

3- القرار رقم/ 580/د.ع(24)في الدوحة بتاريخ 26/3/2013

4- القرار رقم/ 600/د.ع(25)في الكويت بتاريخ 26/3/2014

5-القرار رقم /7572 / الصادر بتاريخ 12/11/2012.

-7651/6/د. غ. ع الصادر بتاريخ 27/8/2013 المتضمن تقديم كافة أشكال الدعم المطلوب للشعب السوري؛

وجميع هذه القرارات نصت على حق الشعب السوري في الحرية والكرامة، وأدانت ما يقوم به النظام السوري من جرائم بحق السوريين، وكان ذلك منذ تشكيلكم لبعثة المراقبين العرب؛ ودعمكم لمهمة المبعوثين الأمميين السيدين كوفي أنان والأخضر الإبراهيمي في مهمتها؛ وكذلك دعمكم لمؤتمر جنيف1 وجنيف 2 ؛ وتجميدكم لعضوية النظام السوري في الجامعة؛ ومنحكم مقعد سورية لقوى الثورة والمعارضة…
وصولاً لصدور القرارات الدولية التي رفض تطبيقها ذلك النظام المارق حتى الأن، وأهمها القرارات الدولية: (2118، 2209، 2235 ، 2254)

معالي الأمين العام لجامعة الدول العربية؛
إن الشعب السوري يطالب معاليكم الالتزام بقرارت جامعة الدول العربية وتعميمها على كافة الأعضاء لضرورة التقييد بمحدداتها ومضامين القرارات المتخذة بشأن القضية السورية، راجين اتخاذ الخطوات التالية:

1- حث الدول العربية الأعضاء جميعا إلى تفعيل قرارات الجامعة العربية في الإبقاء على قطع علاقاتها مع نظام الأسد المجرم، ودعوة كل الأشقاء العرب الذين يحاولون إعادة علاقتهم معه إلى العودة عن هذا الخيار الغير مسؤول، ووقف كل أشكال التطبيع مع هذا النظام الفاشي.

2- توجيه معاليكم الدعوة لأشقائنا العرب من ملوك ورؤساء وأمراء إلى تحمل مسؤلياتهم تجاه ما يتعرض له الشعب السوري من إجرام روسي و إيراني متواصل، ووقف كل أشكال التغيير الديمغرافي والتجنيس التي يمنحها الأسد للإيرانيين ومليشياتهم الطائفية وتوطينهم في سورية بدون أي وجه حق كبديل عن أبناء البلد من السوريين.

3- العمل والتحرك بشكل جاد على استصدار قرار دولي ملزم بإخراج كافة المليشيات الإيرانية واللبنانية والعراقية والأفغانية من سورية، وتحميل حكومات هذه البلدان مسؤولية استمرار تلك المليشيات على الأراضي السورية، واستمرار جرائمها بحق الشعب السوري.

4- العمل على دعوة الجمعية العامة للأمم المتحدة الى عقد اجتماع تحت عنوان “الاتحاد من أجل السلام” لتدارس الجرائم والانتهاكات الجسيمة التي ارتكبها نظام الأسد وروسيا وإيران، وكذلك الأوضاع الإنسانية العاجلة في سورية، وإقرار التدابير المطلوبة لوقف إطلاق النار وإنهاء المأساة السورية والعمل على استصدار قرار في الجمعية العامة للأمم المتحدة يلبي الطموحات المشروعة للشعب السوري، ويحقق مطالبه في الحرية والعدالة والانتقال السياسي للسلطة وينهي معاناته المستمرة منذ ما يزيد عن 10سنوات وحتى يومنا هذا، يتضمن دخول المساعدات الإنسانية العاجلة لجميع المدنيين المنكوبين في سورية، إعمالاً لمبدأ «الاتحاد من أجل السلم»، الذي أصدرته سابقاً الجمعية العامة للأمم المتحدة في تشرين الثاني من العام 1950، وحمل الرقم 377، والذي نص على ضرورة أن تتحمل الجمعية العامة للأمم المتحدة مسؤولياتها في حماية السلم والأمن الدوليين، حتى لو اقتضى الأمر استخدام القوة العسكرية.

5- العمل على تشكيل هيئة تنفيذية سورية مؤقته بقرار من الجمعية العامة للأمم المتحدة، ريثما يتمكن الشعب السوري من اختيار ممثليه الشرعيين وفق انتخابات حرة وديمقراطية تشرف عليها الأمم المتحدة بالتعاون معكم بشكل كامل ومباشر.

وتفضلوا بقبول فائق الاحترام

1-10-2021

جمعية حقوق الإنسان السورية في اسطنبول.

Passport queue in Hama today and every dayNo hope, no work.No electricity, no diesel, no bread#massmigration

Hama’da bugün ve her gün pasaport kuyruğuUmut yok, iş yok.Elektrik yok, dizel yok, ekmek yok#kitlesel göç 今日と毎日ハマのパスポートキュー希望も仕事もありません。電気もディーゼルもパンもありません#大量移動 طابور الجوازات في مدينة حماة اليوم وكل يوملا أمل لا عمل .لاكهرباء لامازوت ولاخبز#هجرة_جماعية

The Japanese pharmaceutical company, Shionogi, has started clinical trials of a corona vaccine, which it is working to develop to be used as a booster vaccine.

And participates in the clinical trials, which began on Friday, 200 people, all of whom received two doses of the Pfizer or Moderna vaccines at least six months ago. Half of the participants will receive the Shionogi vaccine as a booster, while the other half will receive the Pfizer vaccine. The Osaka-based company will thenمتابعة قراءة “The Japanese pharmaceutical company, Shionogi, has started clinical trials of a corona vaccine, which it is working to develop to be used as a booster vaccine.”

Global inflation and the depreciation of the lira complicate the livelihood of the Lebanese

Prices of basic commodities jumped more than 10 times – Employee wages remained stable despite the high prices – The deterioration in the exchange rates of the lira pushed millions to the edge of poverty 06.12.2021 Day after day, the economic and living wounds of the Lebanese are deepening, after the value of their salariesمتابعة قراءة “Global inflation and the depreciation of the lira complicate the livelihood of the Lebanese”

نُشر بواسطة عبد العزيز شويش

هندسة عمارة www.shwiesh.com

اترك تعليقًا

إملأ الحقول أدناه بالمعلومات المناسبة أو إضغط على إحدى الأيقونات لتسجيل الدخول:

شعار ووردبريس.كوم

أنت تعلق بإستخدام حساب WordPress.com. تسجيل خروج   /  تغيير )

صورة تويتر

أنت تعلق بإستخدام حساب Twitter. تسجيل خروج   /  تغيير )

Facebook photo

أنت تعلق بإستخدام حساب Facebook. تسجيل خروج   /  تغيير )

Connecting to %s

أنشئ موقعًا مجانيًّا على الويب باستخدام وردبرس.كوم
ابدأ
%d مدونون معجبون بهذه: