تصميم موقع كهذا باستخدام ووردبريس.كوم
ابدأ

Britain pledges to “look” at the “Pandora’s Documents”

Leaks talk about the involvement of state leaders and reveal their financial secrets

İngiltere “Pandora’nın Belgelerine” “bakma” sözü verdi

Sızıntılar, devlet liderlerinin katılımı hakkında konuşuyor ve mali sırlarını ortaya koyuyor

بريطانيا تتعهد بـ”النظر” في “وثائق باندورا”

تسريبات تتحدث عن تورط زعماء دول وتكشف أسرارهم المالية

The “Pandora” documents reveal the wealth and secret dealings of world leaders and politicians (The Independent Arabic)

British Finance Minister Rishi Sunak said that the country’s tax officials will look into the leakage of financial documents published by media organizations linking global leaders to hiding fortunes.
Sunak told Sky News: “I’ve been looking at this stuff overnight… It’s obviously difficult for me to comment on specifically since it just came out, and of course Her Majesty’s Department of Revenue and Customs will look into that to see if there’s anything.” We can find out.”

This official British comment came after five years of hard work by more than 650 journalists from 117 countries, the fortunes and secret dealings of world leaders, politicians and the wealthy were exposed, in one of the largest leaks of financial documents that talk about resorting to outsourcing companies. in tax havens around the world.

The files, dubbed “Pandora’s Documents,” include the names of about 35 current and former world leaders, and more than 300 government officials.

Among the revelations, the king of Jordan secretly owns real estate in Britain and the United States worth 70 million pounds (about 94 million dollars).

And “Independent Arabia” contacted the Jordanian Royal Court to obtain a comment regarding the accusations contained in the “Pandora” documents, and has not yet received a comment in this regard.

The documents also show how former British Prime Minister Tony Blair and his wife managed to evade paying 312,000 pounds ($422,000) in fees charged for owning property in Britain when they bought an office in London, where the couple bought a tax haven company as its headquarters, and owns That company building.

‘No relation to Blair and his wife’

Commenting on his name being mentioned in the “Pandora Documents”, a spokesman for the former British Prime Minister and his wife said in a statement to “The Independent Arabia” that “the name of the Blair family should not be involved in a story about the hidden secrets of prime ministers and others.” He explained that Blair and his wife “purchased the aforementioned property for legal businesses and the (Cherry Blair) Foundation through reputable estate agents, and all transactions are publicly registered. The seller was an offshore company, and the Blair family had absolutely no relationship with the original company or from standing behind her.

He added that the former British Prime Minister and his wife would be responsible for paying capital gains tax if they sold it in the future, stressing that they pay the full tax on all their profits, and that offshore companies were not used to hide transactions or to avoid taxes.

“We’ve been arguing with Panorama and The Guardian for several weeks. They originally came to us with a set of 25 detailed questions, all based on the false assumption that we had developed a tax evasion scheme overseas…and when that story fell apart,” the spokesperson noted. As our lawyers and accountants made clear that there was absolutely no truth in this case and the method of sale was determined by the seller we had nothing to do with, they then attempted to imply wrongdoing in a narrative about tax evasion which is grossly unfair.”

It is legal to acquire UK property this way and does not have to pay Stamp Duty fees, but Blair has previously been a vocal critic of tax loopholes and tax evasion, according to the BBC. The house in Marylebone, central London, was used as the home of the law firm of Mrs. Blair, which advises governments around the world, as well as the home of her women’s foundation.

The leak spoke of a link between Russian President Vladimir Putin and secret financial assets in Monaco. And “Independent Arabia” tried to contact the media office of the Russian presidency, but did not receive a response.

The documents found that Czech Prime Minister Andrej Babis, who will run in elections later this week, did not announce the use of a tax haven-based investment firm to buy two £12 million ($16 million) luxury residential properties in southern France.

“I’ve never done anything illegal,” Babis tweeted. “But that doesn’t stop them from trying to defame me and influence the Czech legislative elections.”

These leaks are the latest in a series of leaks that began in 2016, and follow a massive examination of files organized by the International Consortium of Investigative Journalists.

Thanks to a joint investigation by BBC Panorama, BBC Arabic, The Guardian and other media partners, 12 million documents have been accessed from 14 financial services companies located in countries including the British Virgin Islands, Panama and the United Arab Emirates. Belize, Cyprus, United Arab Emirates, Singapore and Switzerland.

Money laundering and tax evasion

Under these leaks, some figures face allegations of corruption, money laundering and global tax evasion. But one of the biggest discoveries is how prominent and wealthy personalities legally set up companies to buy real estate secretly in Britain, and that the owners of about 95,000 companies, based in tax havens, were behind the purchases, and that the British government no longer a real estate registry for the owners of those companies despite Repeated promises to do so amid concerns that some buyers may be hiding money laundering activities.

“Pandora” belgeleri, dünya liderlerinin ve politikacıların servetlerini ve gizli ilişkilerini ortaya koyuyor (The Independent Arabic)

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, ülkenin vergi yetkililerinin, medya kuruluşları tarafından yayınlanan ve küresel liderleri servet gizlemeye bağlayan finansal belgelerin sızmasını araştıracaklarını söyledi.
Sunak, Sky News’e şunları söyledi: “Bu şeylere bir gecede baktım… Yeni ortaya çıktığı için özellikle benim için yorum yapmak açıkçası zor ve elbette Majestelerinin Gelir ve Gümrük Departmanı bunu inceleyecek mi? bir şey var.” Öğrenebiliriz.”

Bu resmi İngiliz yorumu, 117 ülkeden 650’den fazla gazetecinin beş yıllık sıkı çalışmasının ardından geldi, dünya liderlerinin, politikacıların ve zenginlerin servetleri ve gizli ilişkileri, en büyük finansal belge sızıntılarından birinde ortaya çıktı. dış kaynak şirketleri. dünya çapında vergi cennetlerinde.

“Pandora’nın Belgeleri” olarak adlandırılan dosyalar, yaklaşık 35 mevcut ve eski dünya liderinin ve 300’den fazla hükümet yetkilisinin isimlerini içeriyor.

Ortaya çıkanlar arasında Ürdün Kralı’nın İngiltere ve ABD’de gizlice 70 milyon sterlin (yaklaşık 94 milyon dolar) değerinde gayrimenkulleri var.

“Bağımsız Arabistan” ise “Pandora” belgelerinde yer alan suçlamalar hakkında görüş almak için Ürdün Kraliyet Mahkemesi ile temasa geçti ve bu konuda henüz bir yorum almadı.

Belgeler ayrıca, eski İngiltere Başbakanı Tony Blair ve karısının, Londra’da bir ofis satın aldıklarında, İngiltere’de mülk sahibi olmak için alınan ücretlerde 312.000 sterlin (422.000 $) ödemekten nasıl kurtulduklarını da gösteriyor. , ve O şirket binasının sahibi.

‘Blair ve eşiyle ilişkisi yok’

Eski İngiltere Başbakanı’nın bir sözcüsü ve eşi, adının “Pandora Belgeleri”nde yer almasıyla ilgili olarak “Blair ailesinin adı Blair ailesinin adı hakkında bir haberde yer almamalı” dedi. başbakanların ve diğerlerinin gizli sırları.” Blair ve karısının “söz konusu mülkü yasal işletmeler ve (Cherry Blair) Vakfı için saygın emlakçılar aracılığıyla satın aldıklarını ve tüm işlemlerin halka açık olduğunu açıkladı. Satıcı bir offshore şirketiydi ve Blair ailesinin kesinlikle hiçbir ilişkisi yoktu. orijinal şirketten veya onun arkasında durmaktan.

Eski İngiltere Başbakanı ve eşinin gelecekte satarlarsa sermaye kazançları vergisinden sorumlu olacaklarını, tüm kârlarının tam vergisini ödediklerini ve offshore şirketlerinin işlemleri veya işlemleri gizlemek için kullanılmadığını vurguladı. vergilerden kaçınmak için.

“Panorama ve The Guardian ile birkaç haftadır tartışıyoruz. İlk başta bize 25 ayrıntılı soruyla geldiler, hepsi denizaşırı ülkelerde bir vergi kaçakçılığı planı geliştirdiğimize dair yanlış varsayıma dayanarak… ve bu hikaye ne zaman ortaya çıktı? dağıldı” dedi sözcü. Avukatlarımız ve muhasebecilerimiz bu davada kesinlikle bir gerçeklik olmadığını ve satış yönteminin bizim hiçbir ilgimiz olmadığını satıcı tarafından belirlendiğini açıkça belirttiklerinde, bir anlatıda haksızlığı ima etmeye çalıştılar. büyük ölçüde adaletsiz olan vergi kaçakçılığı hakkında.”

İngiltere’de bu şekilde mülk edinmek yasaldır ve Damga Vergisi ücreti ödemek zorunda değildir, ancak BBC’ye göre Blair daha önce vergi boşluklarını ve vergi kaçakçılığını sesli bir şekilde eleştirmişti. Londra’nın merkezindeki Marylebone’daki ev, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlere danışmanlık yapan Bayan Blair’in hukuk firmasının yanı sıra kadın vakfının evi olarak kullanıldı.

Sızıntı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Monako’daki gizli finansal varlıklar arasında bir bağlantıdan söz etti. Ve “Bağımsız Arabistan”, Rusya cumhurbaşkanlığının medya ofisiyle iletişime geçmeye çalıştı, ancak yanıt alamadı.

Belgeler, bu hafta seçimlere katılacak olan Çek Başbakanı Andrej Babis’in, Güney Fransa’da iki adet 12 milyon sterlinlik (16 milyon dolar) lüks konut satın almak için vergi cenneti tabanlı bir yatırım firması kullandığını açıklamadığını ortaya koydu.

Babis, “Ben hiçbir zaman yasa dışı bir şey yapmadım. Ancak bu, beni karalamaya ve Çek yasama seçimlerini etkilemeye çalışmalarını engellemiyor” dedi.

Bu sızıntılar, 2016’da başlayan bir dizi sızıntının en sonuncusu ve Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu tarafından düzenlenen kapsamlı bir dosya incelemesini takip ediyor.

BBC Panorama, BBC Arabic, The Guardian ve diğer medya ortaklarının ortak araştırması sayesinde Britanya Virjin Adaları, Panama ve Birleşik Arap Emirlikleri dahil ülkelerde yerleşik 14 finansal hizmet şirketinden 12 milyon belgeye erişildi.Belize, Kıbrıs, Birleşik Arap Emirlikleri, Singapur ve İsviçre.

Kara para aklama ve vergi kaçırma

Bu sızıntılar altında, bazı rakamlar yolsuzluk, kara para aklama ve küresel vergi kaçakçılığı iddialarıyla karşı karşıya. Ancak en büyük keşiflerden biri, önde gelen ve varlıklı kişilerin İngiltere’de gizlice gayrimenkul satın almak için yasal olarak şirketler kurduğu ve satın almaların arkasında vergi cennetlerinde bulunan yaklaşık 95.000 şirketin sahiplerinin olduğu ve İngiliz hükümetinin artık bunu yapmadığıdır. Bazı alıcıların kara para aklama faaliyetlerini gizleyebileceği endişeleri nedeniyle, Tekrarlanan sözlere rağmen, bu şirketlerin sahipleri için bir emlak kaydı.

وثائق “باندورا” تكشف النقاب عن الثروات والمعاملات السرية لقادة عالميين وسياسيين (اندبندنت عربية) 

قال وزير المالية البريطاني ريشي سوناك إن مسؤولي الضرائب بالبلاد سينظرون في تسريب وثائق مالية نشرتها مؤسسات إعلامية تربط قيادات عالمية بإخفاء ثروات.
وقال سوناك لـ”سكاي نيوز”، “اطلعت على هذه الأشياء خلال الليل… من الواضح أنه من الصعب علي التعليق عليها على وجه التحديد نظراً لأنها ظهرت للتو، وبالطبع ستنظر إدارة صاحبة الجلالة للإيرادات والجمارك في ذلك لنرى ما إذا كان هناك أي شيء يمكننا معرفته”.

هذا التعليق البريطاني الرسمي جاء بعد عمل دؤوب على مدار خمس سنوات قام به أكثر من 650 صحافياً من 117 دولة، تم كشف النقاب عن الثروات والمعاملات السرية لقادة عالميين وسياسيين وأثرياء، في واحدة من أكبر تسريبات الوثائق المالية التي تتحدث عن اللجوء إلى شركات تقدم خدمات خارجية في الملاذات الضريبية حول العالم.

تشمل هذه الملفات التي يطلق عليها اسم “وثائق باندورا” أسماء حوالى 35 من القادة العالميين الحاليين والسابقين، وأكثر من 300 مسؤول حكومي.

من بين الكشوفات، أن ملك الأردن يمتلك سراً عقارات في بريطانيا والولايات المتحدة تبلغ قيمتها 70 مليون جنيه استرليني (حوالى 94 مليون دولار).

واتصلت “اندبندنت عربية” بالديوان الملكي الأردني للحصول على تعليق بشأن الاتهامات الواردة في وثائق “باندورا” ولم تحصل بعد على تعليق بهذا الشأن.

كما أوضحت الوثائق كيف تمكن رئيس الوزراء البريطاني السابق توني بلير وزوجته من التهرب من دفع 312 ألف جنيه استرليني (422 ألف دولار) من الرسوم المفروضة على حيازة العقارات في بريطانيا عندما اشتريا مكتباً في لندن، حيث اشترى الزوجان شركة تتخذ ملاذاً ضريبياً كمقر لها، وتمتلك تلك الشركة المبنى.

“لا علاقة لبلير وزوجته”

وتعليقاً على ورود اسمه في “وثائق باندورا” قال متحدث باسم رئيس وزراء بريطانيا السابق وزوجته في بيان لـ “اندبندنت عربية” إنه “لا ينبغي الزج باسم عائلة بلير في قصة حول الأسرار الخفية لرؤساء الوزراء وغيرهم”. موضحاً أن بلير وزوجته “قاما بشراء العقار المذكور للأعمال القانونية ومؤسسة (شيري بلير) من خلال وكلاء العقارات ذوي السمعة الطيبة، وجميع المعاملات مسجلة للجمهور. كان البائع شركة خارجية (أوفشور)، ولم يكن لدى عائلة بلير أي علاقة على الإطلاق بالشركة الأصلية أو من يقف وراءها”.

وأضاف أن رئيس وزراء بريطانيا السابق وزوجته سيكونان مسؤولين عن دفع ضريبة أرباح رأس المال إذا قاموا ببيعه في المستقبل، مؤكداً أنهما يدفعان الضريبة الكاملة على جميع أرباحهما، ولم يتم استخدام الشركات الخارجية لإخفاء المعاملات أو لتجنب الضرائب.

وأشار المتحدث “كنا نتجادل مع برنامج (بانوراما) و(ذا غارديان) منذ أسابيع عدة. لقد جاءا إلينا في الأصل بمجموعة من 25 سؤالاً مفصلاً، وكلها تستند إلى افتراض خاطئ بأننا قد طورنا مخططاً للتهرب الضريبي في الخارج… وعندما انهارت هذه القصة كما أوضح محامونا ومحاسبونا أنه لا توجد حقيقة على الإطلاق في هذه القضية وطريقة البيع تم تحديدها من خلال البائع الذي لا علاقة لنا به، فقد حاولا بعد ذلك التلميح إلى ارتكاب المخالفات في سرد ​​حول التهرب الضريبي وهو أمر غير عادل بشكل صارخ”.

ويُعد الحصول على عقارات في المملكة المتحدة بهذه الطريقة أمراً قانونياً، ولا يُلزم بدفع رسوم “ستامب ديوتي”، لكن بلير كان ناقداً شديداً في السابق للثغرات الضريبية والتهرب الضريبي، وفقاً لهيئة الإذاعة البريطانية “بي بي سي”. وقد استُخدم المنزل في مارليبون وسط لندن، مقراً لمكتب للاستشارات القانونية للسيدة بلير، التي تقدم المشورة للحكومات في جميع أنحاء العالم، فضلاً عن استخدامه مقراً لمؤسستها الخاصة بالنساء.

وتحدث التسريب عن ارتباط بين الرئيس الروسي فلاديمير بوتين وأصول مالية سرية في موناكو. وحاولت “اندبندنت عربية” الاتصال بالمكتب الإعلامي للرئاسة الروسية لكنها لم تتلق رداً.

ووجدت الوثائق أن رئيس الوزراء التشيكي أندريه بابيس، الذي سيخوض الانتخابات في وقت لاحق هذا الأسبوع، لم يعلن عن استخدام شركة استثمار تتخذ من ملاذ ضريبي مقراً لها، لشراء عقارين سكنيين فخمين مقابل 12 مليون جنيه استرليني (16 مليون دولار) في جنوب فرنسا.

وعلق بابيس في تغريدة “لم أقدم يوماً على أي فعل غير قانوني. لكن هذا لا يمنعهم من محاولة التشهير بي والتأثير على الانتخابات التشريعية التشيكية”.

وتعد هذه التسريبات الأحدث في سلسلة من التسريبات بدأت عام 2016 ، وتأتي بعد عملية تفحص ضخمة للملفات نظمها الاتحاد الدولي للصحافيين الاستقصائيين.

وبفضل تحقيق مشترك بين برنامج بانوراما في “بي بي سي” وخدمة “بي بي سي” عربي وصحيفة “ذا غارديان” وشركاء إعلاميين آخرين، تم الوصول إلى 12 مليون وثيقة من 14 شركة خدمات مالية موجودة في دول من بينها جزر فيرجن البريطانية، وبنما ودولة بليز وقبرص والإمارات العربية المتحدة وسنغافورة وسويسرا.

غسيل أموال وتهرب ضريبي

بموجب هذه التسريبات، تواجه بعض الشخصيات مزاعم بالفساد وغسيل الأموال والتهرب الضريبي العالمي. لكن أحد أكبر الاكتشافات هو كيف أنشأت شخصيات بارزة وثرية بشكل قانوني شركات لشراء العقارات سراً في بريطانيا، وأن مالكي حوالى 95 ألف شركة، تتخذ من الملاذات الضريبية مقراً لها، كانوا وراء عمليات الشراء، وأن الحكومة البريطانية لم تعد سجلاً عقارياً لأصحاب تلك الشركات على رغم وعود متكررة للقيام بذلك وسط مخاوف من أن بعض المشترين ربما يخفون أنشطة غسيل أموال.

An imminent deployment of the Turkish-backed Syrian National Army in Idlib Governorate.

انتشار وشيك للجيش الوطني السوري المدعوم من تركيا في محافظة إدلب.

Türkiye destekli Suriye Ulusal Ordusu’nun İdlib Valiliği’ne yakında konuşlandırılması.

Passport queue in Hama today and every dayNo hope, no work.No electricity, no diesel, no bread#massmigration

Hama’da bugün ve her gün pasaport kuyruğuUmut yok, iş yok.Elektrik yok, dizel yok, ekmek yok#kitlesel göç 今日と毎日ハマのパスポートキュー希望も仕事もありません。電気もディーゼルもパンもありません#大量移動 طابور الجوازات في مدينة حماة اليوم وكل يوملا أمل لا عمل .لاكهرباء لامازوت ولاخبز#هجرة_جماعية

The Japanese pharmaceutical company, Shionogi, has started clinical trials of a corona vaccine, which it is working to develop to be used as a booster vaccine.

And participates in the clinical trials, which began on Friday, 200 people, all of whom received two doses of the Pfizer or Moderna vaccines at least six months ago. Half of the participants will receive the Shionogi vaccine as a booster, while the other half will receive the Pfizer vaccine. The Osaka-based company will then…

نُشر بواسطة عبد العزيز شويش

هندسة عمارة www.shwiesh.com

اترك تعليقًا

إملأ الحقول أدناه بالمعلومات المناسبة أو إضغط على إحدى الأيقونات لتسجيل الدخول:

شعار ووردبريس.كوم

أنت تعلق بإستخدام حساب WordPress.com. تسجيل خروج   /  تغيير )

صورة تويتر

أنت تعلق بإستخدام حساب Twitter. تسجيل خروج   /  تغيير )

Facebook photo

أنت تعلق بإستخدام حساب Facebook. تسجيل خروج   /  تغيير )

Connecting to %s

%d مدونون معجبون بهذه: