Today’s position09-11-2021

There is no discussion that the tragedy in which the Lebanese citizen lives and experiences in his diaries and in all the details of his life is caused by the absence of the state, preventing its establishment, and insisting on keeping Lebanon an area of ​​political, financial and security instability. The judiciary and all the institutions’ logic and philosophy.

There is no discussion, then, in describing the nature of the crisis (the absence of the state), nor in the unified view of the nature of the solution (the establishment of the state), but there are those who try to “scrabble” on the path of struggle that leads to the establishment of the state by underestimating the importance of parliamentary elections as an obligatory passage for change. Otherwise, we are talking about a political coup and not about a change from within the institutions.

The March 14 forces did not take power as a result of the Syrian withdrawal from Lebanon through a political or military coup, but rather as a result of the parliamentary elections in 2005, which gave them the parliamentary majority that enabled them to wrest executive power through democracy and the ballot box.

And the Syrian regime did not rule Lebanon for 15 years only through its tanks and army, but rather through elected authorities, even with a distorted democracy, and assassinations that targeted parliamentary figures in the sovereign movement before Hezbollah used its weapons in May 2008 and wrested the blocking third. One of its goals was to reduce the number of the parliamentary majority.

And one of the main goals announced by the Secretary-General of “Za God” in 2008 was “that whoever wins the 2009 elections will rule.” One, but his failure to rule alone made him retreat and open the door again to national unity governments..

What happened in the Iraqi elections sent a very clear message from the people against the forces of the status quo, and that the people are with the change that leads to the establishment of the state in Iraq.

A distinction must be made between the outcome of the elections and the de-facto forces’ efforts to disrupt this result, and obstruction does not mean at all not going to the elections again, because the boycott constitutes a target for the de-facto forces that want to rule over power democratically, and not through their army and missiles, and thus the people. Preventing it from ruling democratically, and closing all doors of democracy to it.

It is a sin to despair and mislead people at a time when they must be mobilized and mobilized in order to bring down the project of the de facto forces in the ballot boxes, and this is a goal that is self-contained, and as a result of achieving this goal, the transition to another goal is to form a government completely devoid of this team in order to be able to From expanding the state’s presence, and if they are prevented, a political confrontation of a new nature begins, and so on until the despairing of the forces of obstruction and popular siege until they lose their influence.

Undoubtedly, each party or person has the freedom to pursue the option of confrontation that he wants, and he has to take the initiative in the direction he deems appropriate, but no party has the right to question the choices of the other party just to question and frustrate people because this option does not suit it for personal and electoral considerations.

The confrontation is greater than everyone, and the confrontation is for the sake of Lebanon and the Lebanese people, and the confrontation is for the sake of the state, the constitution and freedom, and no confrontation can achieve its desired goals without the people and far from the state project.
Change begins with the people through the parliamentary elections, which must mobilize all energies in order to turn them into a popular referendum separating two stages.

Bugünkü pozisyon
09-11-2021

Günlüklerinde ve hayatının tüm detaylarında Lübnan vatandaşının yaşadığı ve yaşadığı trajedinin, devletin yokluğu, kurulmasını engellemesi ve Lübnan’ı siyasi bir alan olarak tutmakta ısrar etmesinden kaynaklandığı tartışılmaz. , mali ve güvenlik istikrarsızlığı Yargı ve tüm kurumların mantık ve felsefesi.

O halde, krizin doğasını (devletin yokluğu) betimlemede ya da çözümün doğasına (devletin kurulmasına) ilişkin birleşik görüşte hiçbir tartışma yoktur; “Değişim için zorunlu bir geçiş olarak milletvekili seçimlerinin önemini küçümseyerek devletin kurulmasına götüren mücadele yolunda. Aksi halde, kurumların içinden bir değişimden değil, siyasi bir darbeden bahsediyoruz.

14 Mart güçleri, Suriye’nin siyasi veya askeri bir darbeyle Lübnan’dan çekilmesinin bir sonucu olarak iktidarı ele geçirmedi, daha ziyade 2005’teki parlamento seçimlerinin bir sonucu olarak iktidara geldi ve bu da kendilerine yürütme gücünü ele geçirmelerini sağlayan parlamento çoğunluğunu verdi. demokrasi ve sandık.

Ve Suriye rejimi Lübnan’ı 15 yıl boyunca sadece tankları ve ordusuyla değil, daha ziyade seçilmiş yetkililer aracılığıyla, çarpık bir demokrasiyle ve Hizbullah’ın Mayıs 2008’de silahlarını kullanıp güreşmeden önce egemen hareketin parlamenter figürlerini hedef alan suikastlar aracılığıyla yönetti. engelleme üçüncü Hedeflerinden biri meclis çoğunluğunun sayısını azaltmaktı.

Ve “Za God” Genel Sekreteri tarafından 2008’de açıklanan ana hedeflerden biri “2009 seçimlerini kim kazanırsa yönetecek” idi. hükümetler..

Irak seçimlerinde yaşananlar, halktan statüko güçlerine karşı çok net bir mesaj göndermiş ve halkın Irak’ta devletin kurulmasına yol açacak değişimi desteklediğini ifade etmiştir.

Seçimlerin sonucu ile fiili güçlerin bu sonucu bozmaya yönelik çabaları arasında bir ayrım yapmak gerekir ve engelleme, bir daha seçime gitmemek anlamına gelmez, çünkü boykot fiili güçler için bir hedef teşkil eder. İktidara ordusuyla, füzeleriyle, dolayısıyla halkıyla değil, demokratik olarak hükmetmek isteyenler, demokratik olarak yönetmesini engellemek ve demokrasinin tüm kapılarını ona kapatmaktır.

Fiili güçlerin sandıktaki projesini yıkmak için seferber olunması ve seferber edilmesi gereken bir zamanda insanları umutsuzluğa düşürmek ve yanıltmak günahtır ve bu kendi kendine yeten bir hedeftir ve Bu hedefe ulaşmanın sonucunda, başka bir hedefe geçiş, devletin varlığını genişletmek için bu ekipten tamamen yoksun bir hükümet kurmaktır ve bunlar engellenirse yeni nitelikte bir siyasi yüzleşme başlar ve böylece engelleme ve halk kuşatma güçlerinin umutsuzluğa kapılmalarına kadar, etkilerini yitirinceye kadar.

Şüphesiz her taraf veya kişi istediği yüzleşme seçeneğini takip etme özgürlüğüne sahiptir ve uygun gördüğü yönde inisiyatif kullanmak zorundadır ancak hiçbir tarafın diğer tarafın seçimlerini sırf sorgulamak için sorgulamaya hakkı yoktur. ve insanları hayal kırıklığına uğratıyor çünkü bu seçenek kişisel ve seçim kaygıları için uygun değil.

Çatışma herkesten daha büyüktür ve çatışma Lübnan ve Lübnan halkı adınadır ve çatışma devlet, anayasa ve özgürlük adınadır ve halk olmadan ve uzak olmadan hiçbir çatışma istenilen hedeflerine ulaşamaz. devlet projesinden.
Değişim, halkla birlikte, iki aşamalı bir halk referandumuna dönüştürmek için tüm enerjiyi seferber etmesi gereken parlamento seçimleriyle başlar.

موقف اليوم
09-11-2021

لا نقاش بأنّ المأساة التي يعيش في وسطها المواطن اللبناني ويختبرها في يوميّاته وفي تفاصيل حياته كلّها سببها تغييب الدولة، ومنع قيامها، والإصرار على إبقاء لبنان مساحة عدم استقرار سياسي ومالي وأمني، ولا نقاش أيضًا بأنّ إنهاء هذه المأساة يكون عن طريق إعادة الاعتبار للدولة والدستور والقانون والقضاء وكلّ منطق المؤسّسات وفلسفتها..

فلا نقاش إذًا لا في توصيف طبيعة الأزمة (تغييب الدولة)، ولا في النظرة الموحّدة إلى طبيعة الحلّ (قيام الدولة)، إنّما هناك مَن يحاول “الخربشة” على الطريق النضاليّة التي تقود إلى قيام الدولة عن طريق التقليل من أهمّيّة الانتخابات النيابيّة كمعبر إلزاميٍّ للتغيير، وخلاف ذلك يكون الحديث عن انقلاب سياسيٍّ وليس عن تغيير من داخل المؤسسات.

فقوى 14 آذار لم تستلم السلطة على أثر الخروج السوري من لبنان بانقلاب سياسيٍّ أو عسكريٍّ، إنّما نتيجة الانتخابات النيابيّة في العام 2005 والتي منحتها الأكثريّة النيابيّة التي مكّنتها من انتزاع السلطة التنفيذيّة من خلال الديموقراطيّة وصناديق الاقتراع.

والنظام السوري لم يحكم لبنان على مدى 15 عامًا عن طريق دبّاباته وجيشه فقط، إنّما حكمه من خلال سلطات منتخَبَة ولو بديموقراطية مشوَّهة، والاغتيالات التي استهدفت شخصيّات نيابيّة في الحركة السياديّة قبل أن يَستخدِم “ح ز ب الله” سلاحه في أيار 2008 وينتزع الثلث المعطِّل، كان أحد أهدافها إنقاص عدد الأكثريّة النيابيّة.

وأحد الأهداف الأساسيّة التي أعلن عنها أمين عام “ح ز ب الله” بعضمة لسانه في العام 2008 “أنّ من يربح انتخابات العام 2009 يحكم”، وعندما فشل في الانتخابات تراجع عمّا كان قد أعلنه وشارك في الحكومة، وعندما وجد الوقت المناسب أسقطها بسلاح الثلث + واحد، ولكن فشله في الحكم منفردًا جعله يتراجع ويفتح الباب مجدّدًا على حكومات الوحدة الوطنيّة..

وما حصل في الانتخابات العراقيّة وجّه رسالة شديدة الوضوح من الناس ضدّ قوى الأمر الواقع، وأنّ الناس مع التغيير الذي يقود إلى قيام الدولة في العراق.

ويجب التمييز بين نتيجة الانتخابات، وبين سعي قوى الأمر الواقع إلى تعطيل هذه النتيجة، والتعطيل لا يعني إطلاقًا عدم الذهاب إلى الانتخابات مجدّدًا، لأنّ المقاطعة تشكّل هدفًا لقوى الأمر الواقع التي تريد أن تتربّع على السلطة ديموقراطيًّا، وليس عن طريق جيشها وصواريخها، وبالتالي على الناس منعها من أن تحكم ديموقراطيًّا، وإقفال أبواب الديموقراطيّة كلّها أمامها.

ومن الخطيئة تيئيس الناس وتضليلهم في الوقت الذي يجب استنهاضهم وتعبئتهم من أجل أن يُسقطوا مشروع قوى الأمر الواقع في صناديق الاقتراع، وهذا هدف قائم بذاته، وعلى أثر تحقيق هذا الهدف يتمّ الانتقال إلى هدف آخر وهو تشكيل حكومة خالية تمامًا من هذا الفريق من أجل أن يتمكّنوا من توسيع حضور الدولة، وفي حال تمّ منعهم تبدأ مواجهة سياسيّة من طبيعة جديدة، وهكذا دواليك حتى تيئيس قوى التعطيل ومحاصرتها شعبيًّا وصولاً إلى انتفاء تأثيرها.

ولا شكّ أنّ لكلّ فريق أو شخص الحرّيّة بانتهاج خيار المواجهة الذي يريده، وعليه أن يبادر في الاتّجاه الذي يراه مناسبًا، ولكن لا يحقّ لأيّ فريق التشكيك بخيارات الفريق الآخر لمجرّد التشكيك وإحباط الناس لأنّ هذا الخيار لا يناسبه لاعتبارات شخصيّة وانتخابيّة.

المواجهة أكبر من الجميع، والمواجهة هي من أجل لبنان والشعب اللبناني، والمواجهة هي من أجل الدولة والدستور والحرّيّة، ولا يمكن لأيّ مواجهة أن تحقّق أهدافها المرجوّة من دون الناس وبعيدًا من مشروع الدولة.
فالتغيير يبدأ عن طريق الناس من خلال الانتخابات النيابيّة التي يجب حشد الطاقات كلّها من أجل تحويلها إلى استفتاء شعبي فاصلٍ بين مرحلتين.

Passport queue in Hama today and every dayNo hope, no work.No electricity, no diesel, no bread#massmigration

Hama’da bugün ve her gün pasaport kuyruğuUmut yok, iş yok.Elektrik yok, dizel yok, ekmek yok#kitlesel göç 今日と毎日ハマのパスポートキュー希望も仕事もありません。電気もディーゼルもパンもありません#大量移動 طابور الجوازات في مدينة حماة اليوم وكل يوملا أمل لا عمل .لاكهرباء لامازوت ولاخبز#هجرة_جماعية

The Japanese pharmaceutical company, Shionogi, has started clinical trials of a corona vaccine, which it is working to develop to be used as a booster vaccine.

And participates in the clinical trials, which began on Friday, 200 people, all of whom received two doses of the Pfizer or Moderna vaccines at least six months ago. Half of the participants will receive the Shionogi vaccine as a booster, while the other half will receive the Pfizer vaccine. The Osaka-based company will thenمتابعة قراءة “The Japanese pharmaceutical company, Shionogi, has started clinical trials of a corona vaccine, which it is working to develop to be used as a booster vaccine.”

Global inflation and the depreciation of the lira complicate the livelihood of the Lebanese

Prices of basic commodities jumped more than 10 times – Employee wages remained stable despite the high prices – The deterioration in the exchange rates of the lira pushed millions to the edge of poverty 06.12.2021 Day after day, the economic and living wounds of the Lebanese are deepening, after the value of their salariesمتابعة قراءة “Global inflation and the depreciation of the lira complicate the livelihood of the Lebanese”

نُشر بواسطة عبد العزيز شويش

هندسة عمارة www.shwiesh.com

اترك تعليقًا

إملأ الحقول أدناه بالمعلومات المناسبة أو إضغط على إحدى الأيقونات لتسجيل الدخول:

شعار ووردبريس.كوم

أنت تعلق بإستخدام حساب WordPress.com. تسجيل خروج   /  تغيير )

Google photo

أنت تعلق بإستخدام حساب Google. تسجيل خروج   /  تغيير )

صورة تويتر

أنت تعلق بإستخدام حساب Twitter. تسجيل خروج   /  تغيير )

Facebook photo

أنت تعلق بإستخدام حساب Facebook. تسجيل خروج   /  تغيير )

Connecting to %s

أنشئ موقعًا مجانيًّا على الويب باستخدام وردبرس.كوم
ابدأ
%d مدونون معجبون بهذه: