تصميم موقع كهذا باستخدام ووردبريس.كوم
ابدأ

Definition of the virtue of the Mujahid, the Educator, the Mark(Sheikh Osama Ibn Sheikh Abdul Karim Al-Rifai Al-Dimashqi)The Grand Mufti of Syria, and President of the Syrian Islamic Council.

• A Shafi’i jurist, a moderate advocate and a wise educator, a calm soul, a gentle community, rejecting extremism and fanaticism in word and deed… He has a well-known history in reform, education and advocacy.

With the start of the Syrian revolution in 2011, Sheikh Osama Al-Rifai was among those who sided with the truth and stood with the sons of the people and the nation. He is the righteous son of Damascus and the descendant of the House of Science and Faith.

Sheikh Osama Al-Rifai was born in 1944 AD, he is the son of the scholar Abdul Karim Al-Rifai, may God have mercy on him (1901-1973 AD), who had well-known positions against corruption and hard work in advocacy, education and teaching in Syria in general and Damascus in particular.

Sheikh Osama left Syria for about ten years during the rule of Hafez al-Assad. He did not flatter the authority or an unjust ruler. He continues to proclaim the truth with firmness and tranquility.

Among what is mentioned and narrated on the authority of Sheikh Osama Al-Rifa’i is what was reported by Ibn Daraa, Sheikh Muti’ Al-Buteen (member of the Syrian Islamic Council):
From the first day that the revolution began in Daraa, the Sheikh called me and asked me to meet, so I went to him and told him in detail what was going on in Daraa. He said to me: What do you ask of me? And you support the people who were killed in Daraa, and he promised and he was the best of those who fulfilled, so his first sermon after the beginning of the revolution was an example of the sermon of the scholar who cracks the truth and supports his nation, and calls for the lifting of injustice from the country.”

A group of Syrian scholars chose him to be the president of the League of Scholars of the Levant (one of the most prominent Syrian scientific associations), and after the establishment of the Syrian Islamic Council in April 2014, he won the trust of his fellow scholars to be the head of the Syrian Islamic Council and he is still in the presidency of the Council.

Sheikh graduated from Damascus schools and secondary schools.
Then he joined the University of Damascus and studied Arabic language and its sciences at the Faculty of Arts, Department of Arabic Language, from which he graduated in 1971.

He followed his father, the scholarly preacher Sheikh Abd al-Karim al-Rifa’i, may God Almighty have mercy on him, and he learned from him the intellectual and transmission sciences.

The Sheikh, may God preserve him, traveled to a number of Islamic capitals, during his advocacy journey.

One of the most prominent references in the Shafi’i jurisprudence in our time.

The preacher of the Sheikh Abdul Karim Al-Rifai mosque in Damascus for several years.

He has delivered hundreds of lessons, speeches, press and television interviews, and participated in many scientific and intellectual symposiums and conferences. He has a sober approach to advocacy, upholds the truth, is calm and broad-minded, and is an advisor to his students and brothers. We consider it, and God will judge it.

He was chosen by the Supreme Syrian Ifta Council and the Syrian Islamic Council as General Mufti of Syria on Saturday, Rabi` al-Thani 15, 1443 AH, corresponding to November 20, 2021 AD.

We ask God Almighty to grant success and acceptance to the sheikh, the father, the scholar Osama Al-Rifai, and to all the righteous and trustworthy scholars of Syria.
and thank Allah the god of everything.

Mücahid, Eğitimci, Mark’ın erdeminin tanımı
(Şeyh Usame İbn Şeyh Abdul Karim Al-Rifai Al-Dimashqi)
Suriye Başmüftü ve Suriye İslam Konseyi Başkanı.

• Şafii bir hukukçu, ılımlı bir savunucu ve bilge bir eğitimci, sakin bir ruh, yumuşak bir topluluk, söz ve eylemde aşırılığı ve fanatizmi reddeden… Reform, eğitim ve savunuculukta iyi bilinen bir geçmişi var.

2011’de Suriye devriminin başlamasıyla birlikte haktan yana, halk ve millet evlatlarının yanında duranlardan biri olan Şeyh Usame El-Rifai, Şam’ın salih evladı ve İlim Evi’nin soyundandır. ve İnanç.

Şeyh Usame Al-Rifai MS 1944’te doğdu, yolsuzluğa karşı iyi bilinen pozisyonları ve savunuculukta sıkı çalışması olan bilgin Abdul Karim Al-Rifai’nin oğludur, Allah ona rahmet etsin (1901-1973). , genel olarak Suriye’de ve özel olarak Şam’da eğitim ve öğretim.

Şeyh Usame, Hafız Esad’ın yönetimi sırasında yaklaşık on yıllığına Suriye’den ayrıldı. Otoriteyi ya da adaletsiz bir hükümdarı pohpohlamadı. Gerçeği kararlılıkla ve sükûnetle ilan etmeye devam ediyor.

Şeyh Usame El-Rifa’i’nin yetkisinde bahsedilen ve rivayet edilenler arasında İbn Daraa, Şeyh Muti’ Al-Buteen (Suriye İslam Konseyi üyesi) tarafından bildirilenler vardır:
Dera’da ihtilalin başladığı ilk günden itibaren Şeyh beni aradı ve buluşmamı istedi, ben de yanına gittim ve Daraa’da olup bitenleri ayrıntılı olarak anlattım ve bana dedi ki: Benden ne istiyorsunuz? Ve siz Dera’da öldürülenleri destekliyorsunuz ve o vaat etti ve o, yerine getirenlerin en iyisiydi, bu yüzden devrimin başlangıcından sonraki ilk hutbesi, gerçeği çarpıtan ve onun fikrini destekleyen âlimin hutbesinin bir örneğiydi. millet ve ülkedeki adaletsizliğin kaldırılması çağrısında bulunuyor.”

Bir grup Suriyeli akademisyen onu Levant Alimler Birliği’nin (Suriye’nin en önde gelen bilim derneklerinden biri) başkanı olarak seçti ve Nisan 2014’te Suriye İslam Konseyi’nin kurulmasından sonra, arkadaşının güvenini kazandı. Alimler Suriye İslam Şurası’na başkanlık edecek ve halen Şura Başkanlığı’nı yürütmektedir.

Şeyh, Şam okullarından ve ortaokullardan mezun oldu.
Daha sonra Şam Üniversitesi’ne girdi ve 1971 yılında mezun olduğu Güzel Sanatlar Fakültesi Arap Dili Bölümü’nde Arap dili ve ilimleri okudu.

Alim vaiz Şeyh Abdülkerim er-Rifa’i -Allah ona rahmet etsin- babasına uydu, ondan fikrî ve rivayet ilimlerini öğrendi.

Şeyh, Allah onu korusun, savunuculuk yolculuğu sırasında bir dizi İslami başkente seyahat etti.

Zamanımızda Şafii fıkhında en belirgin referanslardan biri.

Birkaç yıldır Şam’daki Şeyh Abdul Karim Al-Rifai camisinin vaizi.

Yüzlerce ders, konuşma, basın ve televizyon röportajları vermiş, birçok bilimsel ve entelektüel sempozyum ve konferansa katılmıştır. Savunuculuk konusunda ölçülü bir yaklaşımı vardır, gerçeği savunur, sakin ve açık fikirlidir, öğrencilerine ve kardeşlerine danışmanlık yapar. Biz değerlendiririz, Allah değerlendirir.

Suriye Yüksek İfta Konseyi ve Suriye İslam Konseyi tarafından 20 Kasım 2021’e tekabül eden 15 Rabi’ al-Thani Cumartesi günü Suriye Genel Müftüsü olarak seçildi.

Cenab-ı Hakk’tan şeyh’e, babaya, alim Usame El-Rifai’ye ve Suriye’nin tüm salih ve güvenilir alimlerine başarı ve kabul vermesini diliyoruz.
ve her şeyin tanrısı olan Allah’a şükredin.

تعريف بفضيلة المجاهد المربي العلامة
( الشيخ أسامة ابن الشيخ عبد الكريم الرفاعي الدمشقي)
المفتي العام لسورية، ورئيس المجلس الإسلامي السوري.

• فقيه شافعي، وداعية وسطي ومربٍ حكيم، هادئ النفس، لطيف المعشر، ينبذ الغلو والتَّعصب قولاً وعملاً.. صاحب تاريخ مشهود في الإصلاح والتَّربية والدَّعوة.

مع انطلاق الثورة السورية عام ٢٠١١م كان الشيخ أسامة الرفاعي ممن انحاز مع الحقّ ووقف مع أبناء الشَّعب والأمّة، وهو ابن دمشق البار وسليل بيت العلم والإيمان.

ولد الشيخ أسامة الرفاعي عام ١٩٤٤م وهو ابن العلامة عبد الكريم الرفاعي رحمه الله[١٩٠١- ١٩٧٣م] الذي كانت له مواقف مشهودة في ضد الفساد والعمل الجاد في الدَّعوة والتَّربية والتَّعليم في سوريا عامة ودمشق خاصة.

هَجَرَ الشيخ أسامة سوريا لنحو عشر سنين إبان حكم حافظ الأسد. ولم يداهن لسلطة ولا لحاكم ظالم. ولا يزال يجهر بالحق بثبات وطمأنينة..

ومما يُذكر ويُروى عن الشيخ أسامة الرفاعي ما نقله ابن درعا الشيخ مطيع البطين (عضو المجلس الإسلامي السوري):
“منذ اليوم الأوّل الذي بدأت فيه الثورة في درعا اتّصل بي الشّيخ، وطلب منّي أن نلتقي، فذهبت إليه وأخبرته تفصيلاً عمّا يجري في درعا، فقال لي : ماذا تطلبون منّي، قلتُ نريد موقفاً منك على المنبر، تقول فيه الواقع والحقيقة التي أخبرتك عنها، وتنصر فيه أهلك الذين يُقتلون في درعا، وقد وعد وكان خير من وفّى، فكانت خطبتُه الأولى بعد بداية الثورة مثالاً لخطبة العالم الذي يصدع بالحق وينصر أمّته، ويدعو إلى رفع الظّلم عن البلاد”.

اختاره جمعٌ من علماء سوريا ليكون رئيس رابطة علماء الشام (أحد أبرز الروابط العِلمية السورية)، وبعد تأسيس المجلس الإسلامي السوري في نيسان ٢٠١٤ نال ثقة اخوانه العلماء ليكون رئيس المجلس الإسلامي السوري ولايزال في رئاسة المجلس.

تخرج الشيخ في مدارس دمشق وثانوياتها.
ثم التحق بجامعة دمشق ودَرَسَ اللغة العربية وعلومها في كلية الآداب قسم اللغة العربية، وتخرج منها عام 1971.

لازم والده العلَّامة الداعية الشيخ عبد الكريم الرفاعي رحمه الله تعالى، وتلقَّى عنه العلومَ العقلية والنقلية.

•تنقَّلَ الشيخُ حفظه الله تعالى في عَدَدٍ من العواصم الإسلامية، أثناء مسيرته الدعوية.

•أحد المراجع الأعلام في فقه الشافعية في عصرنا.

•خطيب جامع الشيخ عبد الكريم الرفاعي في دمشق لعدة سنوات.

له مئات الدروس والخطب والمقابلات الصحفية والمتلفزة، وشارك في العديد من الندوات والمؤتمرات العِلمية والفكرية. صاحب نهج دعوي رصين، صادع بالحق، هادئ النفس واسع الصدر، ناصح لطلابه ولاخوانه. نحسبه والله حسيبه.

اختاره مجلس الإفتاء السوري الأعلى والمجلس الاسلامي السوري مفتياً عاما لسوريا يوم السبت ١٥ ربيع الثاني ١٤٤٣ هجرية الموافق ٢٠ تشرين الثاني ٢٠٢١ ميلادية.

نسأل الله تعالى التوفيق والقبول للشيخ الوالد العلامة أسامة الرفاعي ولجميع علماء سوريا الأبرار الثقات.
والحمد لله رب العالمين.

ムジャヒディーン、教育者、マークの美徳の定義
(Sheikh Osama Ibn Sheikh Abdul Karim Al-Rifai Al-Dimashqi)
シリアの大ムフティー、およびシリアイスラム評議会の議長。

•シャーフィイー学派の法学者、穏健な擁護者、賢明な教育者、穏やかな魂、穏やかなコミュニティ、言葉と行動の過激主義と狂信を拒絶する…彼は改革、教育、擁護においてよく知られた歴史を持っています。

2011年のシリア革命の開始とともに、シェイク・オサマ・アル・リファイは真実を支持し、人々と国の息子たちと一緒に立った人々の一人でした。彼はダマスカスの正義の息子であり、科学の家の子孫です。と信仰。

シェイクオサマアルリファイは1944年に生まれました。彼は学者アブドゥルカリムアルリファイの息子です。神は彼を憐れんでください(1901-1973 AD)。 、シリア一般、特にダマスカスでの教育と教育。

シェイク・オサマは、ハーフィズ・アル・アサドの統治中に約10年間シリアを離れました。 彼は権威や不当な支配者を喜ばせませんでした。 彼は堅さと静けさで真実を宣言し続けます。

シェイク・オサマ・アル・リファイの権威について言及され、語られているものの中には、イブン・ダラー、シェイク・ムティ・アル・ブティーン(シリアイスラム評議会のメンバー)によって報告されたものがあります。
ダルアーで革命が始まった最初の日から、シェイクが私に電話して会うように頼んだので、私は彼のところに行き、ダルアーで何が起こっているのかを詳しく話しました。彼は私に言った:あなたは私に何を求めますか?そして、あなたはダルアーで殺された人々を支持します、そして彼は約束しました、そして彼は成就した人々の中で最高でした、それで革命の始まりの後の彼の最初の説教は真実を破って彼を支持する学者の説教の例でした国、そして国からの不正の解除を要求します。」

シリアの学者のグループは彼をレバントの学者連盟(最も著名なシリアの科学協会の1つ)の会長に選び、2014年4月にシリアイスラム評議会が設立された後、彼は仲間の信頼を勝ち取りました学者はシリアイスラム評議会の長であり、彼はまだ評議会の議長を務めています。

シェイクはダマスカスの学校と中等学校を卒業しました。
その後、ダマスカス大学に入学し、アラビア語学部の芸術学部でアラビア語とその科学を学び、1971年に卒業しました。

彼は彼の父、学者の説教者シェイク・アブドル・カリーム・アル・リファイに続き、全能の神が彼を憐れんでください、そして彼は彼から知的科学と伝達科学を学びました。

シェイクは、神が彼を保護することができますように、彼の擁護の旅の間に、多くのイスラムの首都に旅行しました。

私たちの時代のシャーフィイー学派の法学で最も著名な参考文献の1つ。

ダマスカスのシェイク・アブドゥル・カリム・アル・リファイ・モスクの説教者。

彼は何百ものレッスン、スピーチ、プレスおよびテレビのインタビューを提供し、多くの科学的および知的シンポジウムや会議に参加しました。 彼はアドボカシーに対して冷静なアプローチをとり、真実を支持し、冷静で寛大であり、彼の学生と兄弟の顧問です。 私たちはそれを考慮し、神がそれを裁かれます。

彼は、2021年11月20日に対応する1443 AHのラビーアルタニ15日に、シリアのムフティ将軍として最高シリアイフタ評議会とシリアイスラム評議会によって選ばれました。

私たちは全能の神に、シェイク、父、学者オサマ・アル・リファイ、そしてシリアのすべての義にかなった信頼できる学者に成功と受け入れを与えるように求めます。
そしてすべての神アッラーに感謝します。

Passport queue in Hama today and every dayNo hope, no work.No electricity, no diesel, no bread#massmigration

Hama’da bugün ve her gün pasaport kuyruğuUmut yok, iş yok.Elektrik yok, dizel yok, ekmek yok#kitlesel göç 今日と毎日ハマのパスポートキュー希望も仕事もありません。電気もディーゼルもパンもありません#大量移動 طابور الجوازات في مدينة حماة اليوم وكل يوملا أمل لا عمل .لاكهرباء لامازوت ولاخبز#هجرة_جماعية

The Japanese pharmaceutical company, Shionogi, has started clinical trials of a corona vaccine, which it is working to develop to be used as a booster vaccine.

And participates in the clinical trials, which began on Friday, 200 people, all of whom received two doses of the Pfizer or Moderna vaccines at least six months ago. Half of the participants will receive the Shionogi vaccine as a booster, while the other half will receive the Pfizer vaccine. The Osaka-based company will then…

نُشر بواسطة عبد العزيز شويش

هندسة عمارة www.shwiesh.com

اترك تعليقًا

إملأ الحقول أدناه بالمعلومات المناسبة أو إضغط على إحدى الأيقونات لتسجيل الدخول:

شعار ووردبريس.كوم

أنت تعلق بإستخدام حساب WordPress.com. تسجيل خروج   /  تغيير )

صورة تويتر

أنت تعلق بإستخدام حساب Twitter. تسجيل خروج   /  تغيير )

Facebook photo

أنت تعلق بإستخدام حساب Facebook. تسجيل خروج   /  تغيير )

Connecting to %s

%d مدونون معجبون بهذه: